63-oji Tarptautinės olimpinės akademijos jaunimo sesija

63-oji Tarptautinės olimpinės akademijos jaunimo sesija

2023 06 28


Šių metų Tarptautinės olimpinės akademijos Jaunimo sesijoje Lietuvai atstovavo Ieva Kontautaitė.

 

Birželio 10 - 22 d. man teko garbė dalyvauti Tarptautinės olimpinės akademijos Jaunimo sesijoje Graikijoje ir atstovauti Lietuvai. Sesijoje dalyvavo 128 dalyvių iš 73 skirtingų pasaulio šalių. Šių metų sesijos temos:

  1. Inovatyvus fizinis bei olimpinių vertybių ugdymas siekiant sukurti geresnį pasaulį;
  2. Atsinaujinimas ir atsijauninimas: kaip fizinis ir olimpinių vertybių ugdymas gali padėti sudominti jaunąją kartą olimpiniu judėjimu.

Savo kelionę pradėjome apsilankymu Atėnų Akropolyje. Tad jau pirmąją dieną susipažinome su senovės Graikijos dievais, šventyklomis, mitais ir galėjome pajausti, kokiame pasaulyje atsirado pirmosios olimpinės žaidynės. Vakare vyko iškilminga atidarymo ceremonija ant Pnyx kalvos. Simboliška, kad šios pasaulinės tarptautinės jaunimo sesijos atidarymas, vyko vietoje, į kurią senovės graikai rinkdavosi į susirinkimus. Tai viena pirmųjų ir svarbiausių demokratijos kūrimosi erdvių. Beklausant įkvepiančių Graikijos prezidentės, Tarptautinės olimpinės akademijos prezidento ir Graikijos olimpinio komiteto prezidento kalbų bei garsaus Graikijos soprano pasirodymo, gavome pasveikinimą ir iš Dzeuso! Atėnuose pasirodė retas svečias - griaustinis ir lietus! Nors orkestrui ir teko nutraukti koncertą, ceremonija tęsėsi ir mes, dalyviai, išlaikę pirmąjį olimpinių vertybių išbandymą beskolindami vienas kitam megztinius ir skėčius, sulaukėme vaivorykštės.

Sekančią dieną vykome į Olimpiją. Tai miestelis maždaug 300 km atstumu nuo Atėnų. Būtent Olimpijoje Dzeuso garbei pradėtos rengti senovės olimpinės žaidynės. Šiame miestelyje stovėjo ir garsioji Dzeuso skulptūra - vienas iš septynių senovės pasaulio stebuklų. Šiandieninė Olimpija taip pat gyva, energinga bei patraukli turistams: jaukus senamiestis, turtingas senovės istorija muziejus, sportiniai vietinės bendruomenės renginiai, pvz. olimpinis bėgimas, ir žinoma, Tarptautinės olimpinės akademijos būstinė, kurioje ir vyko jaunųjų ambasadorių sesija.

Kiekvieną dieną pradėdavome rytine mankšta. Galėjome išbandyti pilates, komandiškumo lavinimo žaidimus, regbį ir net kopėme į kalną pasitikti saulėtekį. Vėliau sekė paskaitos, klausimų/atsakymų sesijos bei darbas grupėse rengiant prezentacijas. Iš paskaitų bei diskusijų labiausiai įsiminė kelios idėjos bei tematikos. Buvo įdomu plačiau išgirsti apie paralimpines žaidynes bei su kokiais iššūkiais susiduria šiandieninė šių žaidynių komunikacija. Taip pat sužinojau apie olimpinių veiklų programą, skirtą sergantiems vėžiu, bei galimybę šią programą pritaikyti ir kitoms panašią socialinę atskirtį patiriančioms auditorijoms. Paskaitose buvo pristatytos ir Paryžiaus vasaros olimpinės ir paralimpinės žaidynės, įvyksiančios 2024 m. Žaidynėms bus panaudotos įvairios miesto erdvės, tarp jų ir Versalio rūmų sodas bei aikštė prie Eifelio bokšto. Daug susidomėjimo sulaukė, ir man asmeniškai nepaprastai džiugu, dėl keturių naujausių olimpinių sporto šakų: riedlentės, banglentės, breikas bei sportinis laipiojimas. Tvirtai tikiu, kad šios naujovės padės pritraukti jaunimo auditoriją ir atkreips daugelio pasaulio žmonių dėmesį į dar keturias įdomias, turtingas bei vertingas sporto šakas. Paskaitose bei diskusijose taip pat kalbėjome apie socialinių medijų svarbą atleto karjeroje; olimpinių vertybių svarbą kiekvieno žmogaus gyvenime bei kaip šios vertybės gali būti ugdomos per fizinę veiklą; sporto svarbą siekiant geriau į visuomenę įtraukti pabėgėlius, žmones su negalia ar žmones, gyvenančius periferijoje. Labai įsiminė olimpinių medijų kanalų Olympics.com ir Olympic Channel kasdienio turinio vadovės Benny Bonsu paskaita. Šių medijų kanalų tikslas yra skleisti olimpines vertybes ir pasakoti tikras sportininkų istorijas, o ne tik pristatyti jų trumpalaikes sėkmes ar nesėkmes. Benny Bonsu, kartais vadinama sporto srities Oprah, pabrėžė, kad tikrasis sportininko tikslas yra ne laimėti medalį, o užtikrinti, kad jo istorija ir jo bendruomenės, iš kurios yra kilęs, istorija būtų girdima bei papasakota teisingu būdu. Atletas turi atstovauti savo šalį pasaulyje, skleisti olimpines vertybes bei gerinti savo bendruomenės gyvenimą.

Po paskaitų dažniausiai vykdavo sportinės veiklos. Galėjome rinktis tarp krepšinio, futbolo, tinklinio, teniso bei stalo teniso. Labiausiai mane sužavėjo visų dalyvių tolygus palaikymas, kai sekasi ir kai nelabai sekasi, nes dar tik mokaisi. Tokiu būdu kiekvienas galėjome individualiai tobulėti siekiant asmeninio geriausio rezultato, nesilygindami su kitais. Vėliau eidavome į savo išsirinktąjį meno užsiėmimą: šokius, muzikavimą ir dainavimą, rankdarbius ir dailę arba poezijos dirbtuves. Be sportinių ir meninių veiklų, taip pat sudalyvavome ir išvykoje prie jūros, olimpiniame bėgime bei tradicinėje olimpinio deglo nešimo ceremonijoje, varžėmės lengvosios atletikos rungtyse, žiūrėjome biografinius filmus apie sportininkus ir, žinoma, šokome, kalbėjomės bei juokėmės. Tačiau vieni vertingiausių ir spalvingiausių šios sesijos renginių buvo socialiniai vakarai, kurių metu delegatai pristatė savo šalies kultūrą. Teko šokti akrobatišką tautinį norvegų šokį, Argentinos tango, išbandyti šokių judesius Seišelių salų ritmais, klausytis magiško Senegalo istorijų pristatymo laužo šviesoje, pramokti Barbadoso anglų kalbos dialekto ir posakių, dalyvauti Taivano delegatų suorganizuotose valgymo lazdelių valdymo įgūdžių estafetėje bei ragauti Pietų Korėjos saldumynų. Nors teoriškai ir žinau, kad pasaulis yra labai platus ir turtingas skirtingomis kultūromis, šių socialinių vakarų dėka kaip niekad stipriai praktiškai tai pajutau. Dabar geriau nei bet kada suvokiu, kaip be galo svarbu yra susipažinti ne tik su savojo, Europos regiono, bet visų, lygiaverčiai svarbių ir lygiaverčiai įdomių pasaulio regionų istorija, aktualijomis, problemomis bei pasiekimais. Tai mūsų, kaip jaunųjų olimpinių vertybių ambasadorių, užduotis ir atsakomybė.

Beveik dvi savaitės, praleistos Graikijoje, buvo kupinos senovės istorijos ir šiandienos aktualijų, turiningų paskaitų ir diskusijų, pažinčių su kitomis kultūromis, sporto, gamtos ir svarbiausia užsimezgusių draugysčių. Šio laiko niekuomet nepamiršiu ir stengsiuosi pritaikyti įgytas žinias bei patirtis ateities darbuose ir kasdieniame gyvenime.

 

Ieva Kontautaitė

Daugiau nuotraukų